Новини
24 грудня 2017

«І мертвим, і живим, і незапрошеним». Історіографічний коментар

18 грудня 2017 р. у холі Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури (НАОМА), в день святкування 100-річчя від заснування, було розкидано листівки. Вони були одразу зібрані співробітниками закладу.

На листівках була зображена остання гравюра із серії В.І. Касіяна «Отомсти!», що була надрукована  масовим накладом у 1943 р. та розповсюджена між військовими частинами СРСР.

25396008 1915603538454693 6445429100679193805 n

Перебуваючи в евакуації в Самарканді, В.І. Касіян (графік, народний художник СРСР, професор Київського художнього інституту, голова правління Спілки художників УРСР 1944-1949 рр.) працює над циклом плакатів із використанням образу Т.Г. Шевченка «Гнів Шевченка – зброя перемоги». Із частини плакатів були надруковані листівки і розкидані з радянських літаків над окупованою територією України.    

sh 

Коментар авторів:

Сторічна історія Академії, концентрована в одній даті та події, – це спроба наново узгодити статус мистецтва з актуальною соціальною, політичною, культурною ситуацією. Урочисто винесений на поверхню історії сюжет зі світлини 1917 р., де зафіксовані разом сім художників і два державні діячі, перетворює історію на постулат. Історія закладу, що у своїх конкретних проявах щоразу засвідчує трагедію відмови художника/ці від індивідуальної політичної дії, розчинення політичної суб’єктності в тій чи іншій державній політиці, винесена за дужки постулату – становлення і відтворення національної ідентичності.

Документ є історіографічним коментарем до постульованої сьогодні історії Академії. Коментар звертається як до конкретного типу функціонування національного в мистецькій традиції закладу, так і до політичного статусу професії, відтворюваного Академією.

Історіографічний коментар from Василь Ілліч on Vimeo.