Новини
23 травня 2018

Синдром того, хто вижив: кураторське об'єднання Худрада побудувало хижу на Михайлівській площі

18 травня, у річницю депортації кримських татар і у перший із Днів Європи, кураторське об'єднання Худрада побудувало на Михайлівській площі в Києві каркас зруйнованого будинку одного з київських ромських поселень. Ця робота стала публічною заявою проти погромів ромських таборів та поселень і символом спільності доль у різні часи репресованих в Україні етносів і соціальних груп.

UNION of hov Post REL docu

У п’ятницю вдень кураторське об'єднання Худрада у співпраці з архітектор(к)ами і правозахисниками/-цями ініціювало колективне будівництво будинку-хижі. Ця анархітектурна конструкція була створена за зразком хатини, знесеної в 2017 році під час знищення тимчасового поселення ромів у Дніпровському районі Києва.

Худрада присвятила цю роботу анархітектурним явищам та спільнотам, що створюють тимчасові хижі в міських просторах. Та передусім збудована на Михайлівській площі хижа стала заявою проти ксенофобії й зумовлених нею актів агресії.

Хижа-конструкція уособлює вразливість і крихкість спільнот, що стихійно виникають і зникають. Водночас вона може стати об’єктом, що непокоїть і протиставляє себе величі монументальних символів влади.

Синдром того, хто вижив – термін, що з’явився в 1960-х роках для опису станів жертв, агресорів та їхніх нащадків, що пережили масові переслідування та вбивства у ХХ столітті. Особливість цього синдрому – людина відчуває інтенсивну провину, пов’язану із самим фактом власного існування.

Назва роботи Худради вказує на припущення, що носієм цього синдрому став єдиний будинок, який було відновлено – ніби він пам’ятає про нещодавнє знищення всіх подібних халабуд довкола нього.

«Синдром того, хто вижив» нагадує про те, що протягом ХХ століття на території України репресій зазнавали різні соціальні та етнічні групи. І сьогодні наше завдання полягає в тому, щоб не дозволити цим сторінкам історії знову стати реальністю.

Union of hovels2 POSTRELDOCU

Union of hovels2 POSTRELDOCU 1

Додаткова інформація:

Про те, як акцію Худради намагалися зірвати представники праворадикальних організацій – пост учасниці кураторскої групи Євгенії Бєлорусець у відкритому доступі.

Union of hovels2 POSTRELDOCU 2

Union of hovels2 POSTRELDOCU 3

Партнери події:

Видання Prostory за підтримки Міністерства Закордонних справ Німеччини
Метод Фонд
Восточная правозащитная группа
Студия критического дизайна 12345678910

«Синдром того, що вижив» є частиною проекту Худради «Союз буд».

«Союз буд» – тривалий проект кураторської групи, що розвиває ідею анархітектури. Перша частина Союзу буд відбулась на острові Лідо в Венеції під час 55-ої Венеційської бієнале.

В основі проекту «Союз буд»: «Синдром того, хто вижив» – фотодокументація зруйнованого поселення ромів, зроблена Євгенією Бєлорусець.
Автор архітектурного проекту – Дана Косміна. 
Фото події: Олександр Бурлака

Худрада – це кураторська група, але водночас і само- (взаємо-) освітня спільнота, і дискусійний клуб, і експериментальний майданчик міждисциплінарної взаємодії. До неї входять архітектор(к)и, політичні активіст(к)и, літератор(к)и, дизайнер(к)и, публіцист(к)и та художники/-ці. Організовані Худрадою проекти покликані об’єднувати досвід учасників та створювати простір колективного висловлення.

Подальша контактна інформація: prostoryred@gmail.com