05 жовтня 2017

Виставка «Жіночі тексти: Феміністичне мистецтво зі Сходу» на фестивалі TRANSEUROPA 2017 у Мадриді

22237411 1457055571030556 492192173 n 2

Виставка «Жіночі тексти» представляє собою добірку творів художниць із України, а також Польщі, Чехії, Росії, де за допомогою різних медіумів і крізь феміністичну оптику представлені різні напрямки проблематики становища жінок у пострадянських/постсоціалістичних країнах.

Більшість робіт була створена протягом останніх років і експонувалася у трилогії феміністичних виставок, що пройшли в Центрі візуальної культури (Київ, Україна) з 2015 по 2017 рік: «Материнство», «Що в мені є від жінки?» і «TEXTUS. Вишивка, текстиль, фемінізм». Їхньою метою було надати майданчик для висловлювання жінкам-художницям – адже у сфері сучасного мистецтва жінки зазвичай займають менш привілейовані позиції, а також для публічного представлення і обговорення соціальних тем, пов’язаних із жіночим досвідом.

Одним із важливих питань цього дослідження є економічне становище жінок, жіноча праця. Українсько-російський кооператив «Швеми» викриває у своєму перфомансі рабську працю, яку використовують західні бренди, аби задешево відшивати одяг у бідних країнах. Софія Времєнная досліджує шляхи трудової міграції українських заробітчанок. Алека Поліс з Польщі використовує образ прибиральниці як протестну фігуру, що стає метафорою очищення і боротьби.

На виставці є також роботи на тему материнства і неоплачуваної доглядової праці, яка в пострадянських країнах в основному лягає на плечі жінок. Тему розриву між багатством і бідністю представляє у задокументованому перфомансі-інсталяції українська художниця Валентина Петрова. Через об’єкт Анни Сорокової можна ознайомитись із видом жіночого військового рукоділля, яке активізувалося в Україні, де вже четвертий рік триває війна.

Деякі роботи є рефлексіями щодо понять фемінності та маскулінності, що внаслідок сучасних криз стають крихкими, змінюються, взаємонакладаються. Серед різних медіумів особливе місце займають вишивка і текстиль, яким цілковито була присвячена одна із виставок. Марковані як «жіночі»,  ці техніки несуть у собі підривний емансипативний потенціал: замість традиційного призначення прикрашати вони використовуються для створення і читання «Жіночих текстів». Таке переозначення вони отримали у феміністичному мистецтві, яке субверсивно позбавляє їх консерватвних коннотацій.

Учасниці:
Оксана Брюховецька
Софія Времєнная
Ксенія Гнилицька
Анна Звягінцева
Аліна Клейтман
Валентина Петрова
Алека Поліс
Анна Сороковая
Ірина Стасюк
Швейний кооператив «Швеми»
Аліна Якубенко 

Кураторка:
Оксана Брюховецька

Виставка проходить у співпраці з Київським Інтернаціоналом – Київською бієнале 2017

Про подію на сайті фестивалю TRANSEUROPA 2017