01 квітня 2018

Погром виставки «Залізна кров» ультралівими екстремістами

30 березня невідомі в балаклавах веселкового кольору здійснили брутальний погром мистецької виставки «Залізна кров», організованої українськими митцями та громадськими активістами національно-патріотичного спрямування у галереї «Сталева воля». 

За кілька годин до відкриття виставки вандали, найімовірніше представники ліворадикальних екстремістських сил, увірвалися до виставкового простору та здійснили погром, зірвавши мистецький виступ. Присутні організатори виставки не постраждали, але зазнали моральної шкоди. Також довелося відкласти партисипаторну вуличну акцію «Падаючого – штовхни», яку митці планували провести перед входом до галереї із залученням випадкових перехожих. Серед іншого нападниками було знищено інсталяцію з природних матеріалів «Кров та ґрунт» та серію абстрактних творів «Новий білий супрематизм».

Директор «Сталевої волі» Мирослав Ревізор так коментує цей акт плюндрування мистецтва: «Виставка «Залізна кров» мала стати значною мистецькою подією, що силою краси та гармонії мала поєднати почасти конфліктні праві групи, щоб забезпечити для них спільну політичну перспективу. Як неодноразово попререджали експерти, загроза ліворадикального наступу на свободу висловлення шириться Україною. Втім, попри всі зусилля недоброзичливців, подолання колишнього протиріччя між національними силами та сучасним мистецтвом вже відбулося. Провідні професіонали зі сфери сучасного мистецтва вже готують нашу молодь.»

Зі свого боку Орест Чубай, куратор виставки та член громадського правозахисного об'єдання «Біла сварга», висловлює обурення у такій формі: «Ми вважаємо знищення художніх творів актом цензури і насильством! Ми заявляємо, що поле мистецтва мусить залишатися спільним дискусійним майданчиком. Тут мають поставати духовні та культурні цінності, так необхідні сьогоднішній Україні. Я знаю, наші хлопці ніколи б не впали до такого рівня, не напали б на виставку, навіть якщо б вона була не настільки якісною у мистецькому плані, як наша.»

Лівацькі нападники покинули місце злочину до появи поліції. Загін Народних дружин прибув на місце інциденту з тригодинним запізненням. Натомість ним було зафарбовано графіті, залишене агресивними ультралівими: «Нація – об'єкт для руйнації», «Слава ворогам» та «Нічого святого».