20 квітня 2018

Розмова про осмислення спадків мистецького авангарду

29 квітня 2018 року o 14.00 в Національному музеї у Львові (проспект Свободи, 20) відбудеться дискусія «(Після)річниці авангарду: про реалізовані проекти, нові контексти та співпраці».

30725542 1629229700479693 3470609959770265412 n

Ритмом річниць формуються та форматуються наші уявлення про межі та канони історії і культури. Вони можуть бути формалізованими ритуалами, які минають і з яких іронізують. Але також ставати приводами для актуалізації подій та постатей минулого, підважувати уявлення, оновлювати контексти, змінювати межі сприйняття та розуміння сучасного. Хоча календар річниць у Львові та Україні рясніє подіями, є чимало таких, які мали б відбутися, але їх оминули увагою чи вони вартували б більшого зацікавлення та розголосу в професійних середовищах та медіа. 

Такою темою є мистецький авангард, який у Львові все ще залишається мало та епізодично знаним. На цьому прикладі ми можемо побачити, яким викликом для сучасної України залишається усвідомлення та включення спадщини модернізмів, які були частиною творення нових проектів та візій. Процес пізнання, осмислення та включення – початковий та повільний. Він потребує і спонукає до продукування іншого розуміння того, чим є канон національної культури і як його змінювати, щоб вповні показати багатство, насиченість, напругу та розмаїття культурних процесів того часу. 

Серед прикладів такого переосмислення є Рік Авангарду 2017 в Польщі. Амбітна ідея, що стала музейним успіхом та витворила мережу проектів та співпраць, що охопили великі музеї і галереї. Реалізовані проекти запропонували нові підходи та контексти, показали незнані сюжети, або запросили до критичного підходу до вже відомих. Львів/Lwów/Lemberg був помітно представлений у декількох великих виставках: «Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm» у краківському Міжнародному центрі культури зосередилася на архітектурі міста; «Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta» у Музеї мистецтв у Лодзі запропонувала нову перспективу як на культурні процеси, так і на міське життя у Львова;«Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie» у Національному музеї у Варшаві представила рідко експоновані рисунки та графіки.

Хоча Рік Авангарду завершився, з’явилися нові ініціативи та ідеї, зокрема про авангард у Львові та Україні. Про те, що було реалізовано і якими є плани, розкажуть представники музеїв-ініціаторів Року Авангарду: 
Ярослав Сухан, директор Музею мистецтв у Лодзі,
Пьотр Рипсон, віце-директор Національного музею у Варшаві.

Про майбутні проекти співпраці, а також реалізовані виставкові проекти, пов’язані з історією авангарду в Україні, розповість
Юлія Литвинець, директорка Національного художнього музею України у Києві. 
Модеруватиме розмову директорка Центру міської історії Софія Дяк.

Дискусія є частиною програми «Культура (без) пробілів: про спадки авангарду у Львові», яка проходить у Львові з 27 до 29 квітня, 2018.
Детальніше про дискусію
Про програму

Подія відбувається у співпраці з Інститутом Адама Міцкевича та за підтримки Львівської міської ради та Національного музею у Львові.