09 серпня 2019

Кмитівський музей образотворчого мистецтва під загрозою. Відкриття виставки «Читаючи уламки»

Напередодні відкриття виставки «Читаючи уламки», другої події відділу сучасного мистецтва Кмитівського музею, депутати партії «Свободи» та «Самопомочі» Житомирської обласної ради розгорнули проти музею діяльність, що загрожує його роботі. За словами куратора виставки Нікіти Кадана, у суботу, 10 серпня, о 15:00 під час відкриття виставки депутати та їхні помічники збираються приїхати до музею, щоб призупинити процес створення відділу сучасного мистецтва у музеї.

8 серпня 2019 року представники Житомирської обласної ради в особі депутатки Олени Галагузи (партія "Самопоміч") та Сидора Кізіна (ВО "Свобода") ініціювали звільнення директора КЗ «Кмитівський музей образотворчого мистецтва імені Й.Д.Буханчука» та розпочали проти музею кампанію в соціальних мережах. Депутати партії «Свобода» та «Самопоміч» звинуватили директора в перевищенні повноважень, що буцімто, полягає у самовільному перейменуванні Кмитівського музею. Представники Житомирської обласної ради не надали жодних офіційних обґрунтувань та підстав для звільнення директора Кмитівського музею.

Кампанія, яку розгортають депутати, їхні зусилля щодо звільнення директора та припинення діяльності відділу сучасного мистецтва у музеї, становлять пряму загрозу нормальному функціонуванню музею та збереженню його автентичності. Порушуючи статті 15, 66, 143 конституції України, депутати втручаються у музейну роботу і можуть завдати їй суттєвої шкоди.

Кмитівський музей - унікальна культурна інституція, що працює з мистецьким надбанням другої половини ХХ століття. Колекція музею, заснованого у 1970-х рр. у селі Кмитів ентузіастом Йосипом Буханчуком, - одна з небагатьох світових колекцій, що зберігає уявлення про мистецтво часів занепаду радянської ідеї просвітництва. Вона також є єдиною в Україні музейною колекцією, що комплексно розповідає про концепцію офіційного мистецтва радянської України і показує його ідеологічно-офіційні та дисидентські риси.

«Діяльність депутатів, що зараз атакують музей – є намаганням побудувати кар’єри високою ціною знищення нашої культурної спадщини. У цей критичний момент ми розраховуємо на підтримку журналістів, культурної спільноти, бо на кону у цьому випадку – наша спільна здатність обстоювати твори мистецтва у боротьбі з варварством та популізмом» - зауважує художниця та письменниця, учасниця виставки Євгенія Бєлорусець.

Закликаємо пресу до підтримки музею!

Відкриття виставки «Читаючи уламки» відбудеться у суботу, 
10 серпня, о 15:00 
у Кмитівському Музеї образотворчого мистецтва 
за адресою: вул. Покровська, 42, Кмитів, Житомирська областьПро виставку: «Читаючи уламки»

10 серпня о 15:00 у Кмитівському музеї образотворчого мистцетва відкриється виставка «Читаючи уламки», другої виставки програми «Жести ставлення» новостворенного відділу сучасного мистецтва Кмитівського музею.

Виставка присвячена спроможності сучасного мистецтва давати відповіді на питання, пов'язані із спадком радянського періоду. Експозицію буде побудовано довкола життя на пострадянських руїнах та читання цих руїн як тексту.

З кураторського тексту Нікіти Кадана:

«Образ "руїн модерності" став наскрізним у сьогоднішній гуманітарній думці, а мультимедійне сучасне мистецтво наповнене зображеннями руїн не меншою мірою, ніж живопис та графіка доби Романтизму. На тлі шокових ефектів прискорення, у час деградації як загального "історичного чуття", так і індивідуальних прогностичних здібностей, схильність ворушити уламки великих наративів минулого говорить не так про вірність цим наративам, як про самовизначення у якості того, хто знаходиться "на боці історії". У час повсюдної конкуренції за право репрезентувати образ сучасності мистецтво все частіше вводить у зону видимості вкриті пилом архіви ХХ століття, до того ж архіви периферійні. Однак "руїни" не тотожні "архіву" й різноманітним формам записаної та систематизованої історії. Вони - це образ пам'яті невпорядкованої, змаргіналізованої, відкинутої».

У виставці беруть участь: Євгенія Бєлорусець, Ксенія Гнилицька, Дана Косміна, Євген Нікіфоров, Андрій Рачинський, Анна Щербина, Андрій Сагайдаковьский.

Куратор виставки: Нікіта Кадан
Iніціаторка відділу сучасного мистецтва Кмитівського музею: Євгенія Моляр

Виставка відбувається за підтримки Українського культурного фонду. Інформаційний партнер виставки - Український кризовий медіа-центр за сприянням Управління культури та туризму Житомирської ОДА.